یکشنبه ۱۹ اردیبهشت سال ۱۴۰۰
  • دهکده فراز|dehkade faraz

    دهکده فراز|dehkade faraz

دهکده فراز |dehkadefaraz dehkadefaraz

 

 

دماوند

Damavand-city-2 (cropped).jpg

توضیحی مختصر درباره شهرستان دماوند
اطلاعات اولیه شهر دماوند
شهر دماوند یکی از شهرستانهای بزرگ و مهم استان تهران می باشد که از شهرهای خوش آب و هوا و نمونه در صنعت گردشگری این استان نیز محسوب می شود.

موقعیت جغرافیایی منطقه شهرستان دماونداعتدال کم نظیر آب و هوایی این منطقه هر ساله عده زیادی از گردشگران را به خود جلب می کند این شهرستان از شمال به استان مازندران از شرق به شهرستان فیروزکوه و از جنوب به شهرستانهای گرمسار و ورامین و از غرب به لواسانات و تهران منتهی می شود.

شهرستان دماوند در جنوب رشته کوه البرز و خط الراس 64 کیلومتری واقع شده که همین امر موقعیت خاصی به این شهرستان بخشیده است . نام این شهرستان از بلندترین کوه ایران (( قله دماوند )) گرفته شده است که پس از تغییر اسامی های مختلف در شاهنامه فردوسی به نام دماوند تثبیت شده است .

آب و هوا و مناطق گردشگری شهر دماوند
این منطقه با وجود مشخصات جغرافیایی خود و با وجود دره های سرسبز و خوش آب و هوا و رودخانه های فصلی و دائمی و چشمه های گوارا از حدود ده هزار سال قبل تا به حال مورد توجه قرار گرفته و به عنوان سکونت گاه مورد استفاده قرار گرفته است.

نزدیکی این شهرستان به شهر تهران که  در فاصله 45کیلومتری تهران قرار گرفته است که باعث مورد توجه قرار گرفتن به عنوان منطقه ییلاقی و محل استرتحت به دور از آلودگی هوا و هیاهوی تهران عده زیادی را به سمت خود کشانده و محل اقامت قرار گرفته است.

 

از مناطق گردشگری دماوند می توان به دریاچه تار ، هویر ، چشمه اعلاء ، تیزاب ، آبشار جنگلک ، مسجد جامع دماوند ، سایت های پروازی پاراگلایدر ، دشت مشا ، چنار مقبره شیخ شبلی ، آبشار آیینه رود ، غار رود افشان ، باغات میوه و کوه های سر به فلک کشیده و خاص اشاره کرد که همه ساله عده زیادی از گردشگران را به خود جلب میکند .

دشت مشا کجاست ؟
یکی از نقاط مورد توجه در این شهرستان دشت مشا می باشد که با توجه به موقعیت سوق الجیشی مناسب و قرار گرفتن در میان شهر دماوند و شهر آبعلی و با در بر گرفتن قسمتی از جاده هراز و نزدیکی به پیست آبعلی و هوای خنک و کوهستانی در همه فصول مورد استقبال فراوان کسانی است که به دنبال محیطی دنج به عنوان محل استراحت و آرامش قرار گرفته که در جهت گام برداشتن به باغ شهر گام بر می دارد.

دشت مشا محیطی است که می توان هم از زیبایی های طبیعت لذت برد و هم از بکری و هوای تمیز آن استفاده کرد رفتن به دشت مشا باعث می شود اندکی از استرس های زندگی شهر نشینی دور شده و به آرامش نسبی برسیم و با توجه به موقعیت خاص خود در فصول مختلف تجربه ای متفاوت از مناطق دیگر را با هر توان و بودجه ای را می دهد.

مناطق و تقسیم بندی های دشت مشا
این منطقه از دیر باز مورد اقبال و توجه بوده است از اسامی قدیمی « دشت مشا » می توان به محله های فرامرز- فراخ دره -چهارتخت -قاضی لش - کمربندک و اسپی دارک و..... اشاره نموده امروزه با گسترش ساختمانهای ویلایی با تقسیم بندی ها و شهرک های جدید روبرو هستیم این دشت با 858 هکتار در هر نقطه ای جذابیت خاص خود را دارد و جایگاه مناسبی بین سلایق مختلف دارا می باشد

دشت مشا در 6کیلومتری شمال‌غربی شهر دماوند، در کناره جادهء هراز قرار دارد.
از مشاء می توان به عنوان بزرگترین منطقه شهر دماوند نام برد.این منطقه خوش آب و هوا و پر آب، معروف به دشت مشا. از شرق و جنوب به محله های بالایی شهر دماوند،از شمال به امامزاده هاشم و از غرب به پیست آبعلی منتهی می شود که همین امر باعث افزایش جاذبه مشا شده است.از مشاء می توان به عنوان منطقه ای نام برد که اکثر شاخصه های محل مناسب برای ویلا سازی را دارد.خنکی این منطقه در تابستان بدلیل کوهستانی بودن و نزدیکی به پایتخت و همچنین مجاورت با جاده هراز از سمت غرب و امکان تردد از دماوند از سمت شرق از دیگر نکات مثبت این منطقه می باشد.
ساخت و ساز در مشاء را شاید بتوان نقطه عطفی در ویلاسازی منطقه نام برد، چرا که اکثر ویلاهای موجود در این منطقه را می توان لوکس قلمداد کرد و هزینه های چشمگیری بابت ساخت و ساز در این منطقه شده است.از مشا می توان به عنوان منطقه ای نام برد که دارای چشم اندازی فوق العاده مناسب است، چشم اندازی از تلفیق ویلاهای لوکس و طبیعتی وسیع و چشم نواز.

شهرستان مشا:

 

 

درباره مشاء                  
مشا کجاست؟
 

دشت مشا یکی از جاذبه‌های تماشایی روستای مشا در در‌ه‌ مشا است که آب و هوایی ‌بی‌نظیر دارد. دشت مشا در دهستان تارود در بخش مرکزی شهرستان دماوند واقع شده است. دماوند که قدمت آن به دوران مادها و هخامنشیان می‌رسد از شهرهای استان تهران است. دو رود دماوند را سیراب می‌کنند که یکی از دریاچه تار (واقع در ۱۵ کیلومتری شرق شهر دماوند) و دیگری از آبشار تیزآب (در فاصله ۵ کیلومتری از شمال دماوند بعد از روستای دشتمزار) سرچشمه می‌گیرد. وقتی این دو رود به هم می‌پیوندند، رودخانه دماوند را تشکیل می‌دهند.

 


مشا، از روستاهای خوش آب و هوا و محبوب شهر دماوند است

 

مشا در ۶ کیلومتری شمال غربی دماوند در مجاورت جاده هراز  بعد از آبعلی و قبل از تونل امامزاده هاشم واقع شده است. فاصله تهران تا مشا تقریبا ۷۹ کیلومتر است. شهر دماوند از شمال در ۲۰۸ کیلومتری ساری، از شرق در ۷۷ کیلومتری فیروزکوه، از جنوب در ۸۸ کیلومتری گرمسار و ۱۰۷ کیلومتری ورامین و از غرب در ۷۴ کیلومتری تهران قرار گرفته است. بهترین زمان سفر به مشا در فصل بهار و تابستان می‌باشد. با ما همراه شوید تا به معرفی جاذبه های مشا بپردازیم.

 

امام‌ زاده دو برادر
 

بقعه امام‌ زادگان دو برادر که نام دیگر آن امام‌ زاده هادی و حارث است در فاصله ۲ کيلومتری جنوب غربی اما‌م‌ زاده ابراهيم دشتک در ميان دشت مشا قرار گرفته است. بنای هشت ضلعی امام‌ زادگان از دو برج سنگی درست شده است که حدود ۶ متر از همديگر فاصله دارند. قدمت امام‌ زاده هادی و حارث به قرون ۶ و ۷ هجری قمری می‌رسد.

 

چشمه اعلا
 

چشمه اعلا در ۴ کیلومتری شمال شهر دماوند قرار دارد و به مشا نزدیک است. چشمه اعلا در محوطه‌ای بزرگ قرار دارد که هر ساله میزبان گردشگرانی است که برای تفریح و استفاده از خاصیت درمانی آب به آن‌جا می‌روند.

 


خاصیت درمانی چشمه اعلا گردشگران زیادی را به دماوند می‌کشاند

 

چگونه به مشا برویم؟
 

برای رسیدن به مشا از تهران باید به بزرگراه زین‌الدین، جاده دماوند رفت و مسیر تهران – پردیس را پیش گرفت و به سمت جاده هراز حرکت کرد. قبل از پیست اسکی آبعلی، در سمت راست، جاده‌ای آسفالت شده دیده می‌شود که تابلو آن شما را به دشت مشا راهنمایی می‌کند. از تهران تا دشت مشا حدود یک ساعت و بیست دقیقه راه است.

 

هیچ محتوایی برای نمایش وجود ندارد.